Co je naším cílem?
Školní poradenské pracoviště (ŠPP) je důležitou součástí naší školy již dvacet let. Hlavním cílem je poskytovat žákům, rodičům a učitelům odbornou podporu v oblasti výchovy, vzdělávání, duševní pohody a také v následném vzdělávání. Vytváříme tím bezpečné a podporující školní prostředí.
Co děláme?
Spektrum našich činností je široké. Sahají od práce s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (včetně dětí mimořádně nadaných), zajišťování programů primární prevence, práce s klimatem třídy, vyhledávání žáků se školním neúspěchem, metodického vedení učitelů a asistentů pedagoga, spolupráce s dalšími poradenskými institucemi a s orgány státní správy, konzultační činnosti kariérového poradenství, psychologické pomoci, až po poradenskou službu rodičům v případě výchovných či vzdělávacích obtíží.
Kdo tvoří ŠPP?
ŠPP tvoří ředitelka školy Mgr. Kamila Hubalovská, metodik prevence Mgr. Tomáš Wagner, školní psycholožka Mgr. Iva Stefanová, speciální pedagožky Mgr. Jana Kycltová a Mgr. Markéta Kůtková, výchovná a kariérová poradkyně pro 1. stupeň Mgr. Blanka Roubicová a výchovná a kariérová poradkyně pro 2. stupeň Mgr. Jarmila Smejkalová. Úzce spolupracujeme s psycholožkou Mgr. Olgou Pařízkovou z PPP pro Prahu 5.
Co dělá výchovný a kariérový poradce?
Poradce je pedagog, který pomáhá při profesní orientaci a řešení výchovných otázek. Zaměřuje se na problémy žáků, které mohou ovlivnit jejich školní nebo osobní život, a to jak z hlediska učení, tak i z hlediska jejich psychiky a vztahů s okolím.
Co dělá speciální pedagog?
Speciální pedagog je odborník, který pomáhá žákům se speciálními vzdělávacími potřebami (poruchy učení, poruchy pozornosti, nadané děti aj.). Poskytuje konzultace rodičům a je v kontaktu s dalšími odborníky, zejména z pedagogicko-psychologické poradny a ze speciálních pedagogických center.
Co dělá školní psycholog?
Zaměřuje se na podporu žáků, učitelů i rodičů v oblasti psychického zdraví, učení a vztahů. Pomáhá žákům pochopit jejich potíže a nasměrovat je případně k dalším odborníkům. Pracuje s třídními kolektivy a mapuje dynamiku žákovské skupiny. Ve spolupráci s výchovným poradcem pomáhá žákům při profesní orientaci (s volbou střední školy).
Co dělá metodik prevence?
Metodik prevence je pedagog, který se stará o prevenci rizikového chování ve škole. Jeho hlavním úkolem je vytvářet bezpečné prostředí a předcházet problémům, jako jsou šikana, závislosti, kyberšikana nebo rizikové chování žáků.