Celá agenda zpracování žádostí jde prostřednictvím školy. Žadatel, který splňuje podmínky pro poskytnutí pomoci, se obrátí na ředitelství školy. Postup je popsaný v článku viz. níže
Hlavní město Praha usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 38/5 ze dne 16. 6. 2022 umožnilo čerpat finanční podporu školám a školským zařízením zřízenými městskými částmi hl. m. Prahy na zmírnění dopadů inflace pro pražské domácnosti. V této souvislosti je možné čerpat příspěvek zřizovatele na realizaci pěti opatření, které je možné realizovat přímo příspěvkovou organizací.
Příspěvková organizace (na základě rozhodnutí ředitele) umožní žadatelům zapsaným do příspěvkové organizace ke vzdělávání nebo k zájmové činnosti, či ke stravování čerpat podporu v podobě prominutí vybraných úplat na stravné, školné, na provozovanou zájmovou činnost nebo umožní žadatelům nepřímo čerpat podporu z tzv. fondu solidarity. Pátým opatřením pro základní školy je možnost získání příspěvku až na 0,7 úvazku tzv. sociálního pedagoga.
Příspěvek zřizovatele na veškerá opatření je svým charakterem neinvestiční a bude poukázán do rozpočtu příspěvkové organizace jako souhrnná částka na základě standardizované žádosti příspěvkové organizace pod příslušným účelovým znakem UZ 138.
I. Základní metodika:
1) Minimální požadavky oprávněného žadatele směrem k příspěvkové organizaci dané usnesením ZHMP:
- Žadatel, který žádost podává, musí mít trvalé bydliště v hl. m. Praze.
- Opatření spočívající v prominutí některé z úplat jsou přiznána žadateli, který splní alespoň jednu z následujících podmínek – či pobírá některou z následujících dávek:
o příspěvek či doplatek na bydlení;
o okamžitou dávku v hmotné nouzi;
o přídavek na dítě;
o dávky pěstounské péče;
o čelí exekuci/insolvenci;
o po zaplacení nákladů na bydlení domácnosti zbyde méně než 200 Kč/osobu/den (u samostatně žijících osob 300 Kč/den) – do nákladů lze zahrnout i splátku hypotéky či družstevního podílu na nemovitost, ve které rodina bydlí.
2) Ředitel školy/školského zařízení může rozhodnout o prominutí úplat/y ve školním roce 2024/2025 dle § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů na základě předložené žádosti s čestným prohlášením (dále jen „žádost“).
3) O rozhodnutí, zda bylo žádosti vyhověno, nebo nevyhověno, v přiměřené lhůtě vyrozumí žadatele. V případě, že žádosti bylo vyhověno, ředitel školy/školského zařízení uvede, od jaké doby je konkrétní úplata prominuta.
4) Ředitel školy/školského zařízení si může vnitřním předpisem určit, jakým způsobem a v jakých termínech (do 7. v daném měsíci) bude přijímat žádosti žadatelů o prominutí úplaty některého z opatření č. 1 až č. 3, které jsou definovány v čl. II. této metodiky.
II. Přehled základních opatření, na která lze žádat příspěvek:
OPATŘENÍ č. 1 – STRAVNÉ
Podporu lze poskytnout v případě, že žadatel je zapsán ke stravování a splňuje podmínky stanovené usnesením ZHMP a touto metodikou. Výše podpory je 100 % prominutí úplaty na stravování za strávníka.
OPATŘENÍ č. 3 – DRUŽINY A KLUBY
Podporu lze poskytnout v případě, že žadatel je zapsán do družiny nebo školního klubu a splňuje podmínky stanovené usnesením ZHMP a touto metodikou. Výše podpory je 100 % prominutí úplaty na účastníka za příslušné období ve školním roce.
III. Zvláštní opatření, na které lze žádat příspěvek:
OPATŘENÍ č. 4 – FOND SOLIDARITY
Podpora je určena na dítě/žáka MŠ/ZŠ/SŠ do tzv. fondu solidarity zřízeného příspěvkovou organizací v rámci svých interních směrnic (dále jen „Fond“). Rozdělování a výše poskytovaných prostředků žadateli z fondu je plně v kompetenci ředitele příspěvkové organizace a prostředky slouží zejména k zachování sociální koheze uvnitř tříd/skupin při mimoškolních aktivitách organizovaných školou/školským zařízením (např.: příspěvek na úhradu pobytu na škole v přírodě, lyžařském výcviku apod.), umožnění rozvíjení talentu a schopností žáků při školních a mimoškolních aktivitách (např. příspěvek na nezbytné vybavení pro zájmové kroužky a sportovní činnost žáka či tzv. kroužkovné) či jiné náklady spojené se vzděláváním a rozvojem dětí a žáků. Maximální limit na žadatele při čerpání z tohoto fondu je 10 tis. Kč za celý školní rok 2024/2025. Příspěvek z Fondu může pokrývat pouze část nákladů na konkrétní aktivitu, ke které bude žadatelem podána předepsaná žádost a je plně v kompetenci ředitele příspěvkové organizace, jak bude o příspěvku rozhodováno. Nárok na příspěvek se neřídí podmínkami uvedenými v článku I. této Metodiky. Podmínkou čerpání podpory je trvalý pobyt žadatele na území hl. m. Prahy.
Žádost o prominutí úplaty za obědy a družinu (Velikost: 244.01 kB)
Žádost o poskytnutí podpory z fondu solidarity (Velikost: 137.22 kB)