header image
Home arrow Škola arrow Stalo se... arrow Aj Wej-wej: Zákon cesty
Aj Wej-wej: Zákon cesty Tisk E-mail
Přispěl Eva Jurásková   
Výstava čínského výtvarníka

Výstavu čínského výtvarníka , aktivisty a disidenta jsme stihli vidět bohužel jenom s výtvarníky z 9.B.

Instalace obřího gumového člunu speciálně pro prostor Velké dvorany Veletržního paláce s postavami uprchlíků v nadživotní velikosti působila opravdu monumentálně. Díky spojení citací nejvýznamnějších myslitelů napříč dějinami na téma svobody, humanizmu a umístění obrovského množství dokumentárních fotografií, umocněných instalací jakoby filmového „nekonečného“ pásu, z uprchlických táborů např. z řeckého ostrova Lesbos neb i jiných míst, kde Wej s uprchlíky pobýval a  ukázek videí z dokumentárního filmu Lidský proud, bylo opravdu zase o čem přemýšlet. A myslím, že jsme se všichni mohli ztotožnit s názorem Aj Wej-weje: Není žádná uprchlická krize, jen krize lidstva... Při současném přístupu k uprchlíkům ztrácíme své základní hodnoty“, říká a pokračuje: „V této nejisté době potřebujeme více tolerance, soucitu a důvěry v sebe navzájem, protože jsme na tom všichni stejně. Jinak se lidstvo dostane do ještě hlubší krize…“.

Trošku jsme si to i vyzkoušeli pak ve škole při reflexi této výstavy, při jedné takové výtvarné etudě, aktivitě…důvěra v sebe navzájem je opravdu důležitá.:-)

Výstavu doplňovalo několik starších děl a instalací. Laundromat (2016), jehož tématem byla také uprchlická krize. Dílo S květinami (2013–2015) představovalo Aj Wej-wejův osobitý pokus o autoportrét z doby, kdy byl držen v domácím vězení. Hadí strop (2009), další dojemný památník v Aj Wej-wejově díle, byl věnován více než pěti tisícům dětí, které zahynuly během ničivého zemětřesení v čínské provincii S’-čchuan v roce 2008. Skulptura tvaru lampy Cestující světlo (2007) byla zamyšlením nad minulostí a její schopností vyzařovat do budoucnosti naději. Naše fotoreportáž i z vernisáže zde

Aktualizováno ( sobota 27. ledna 2018, 13:02 )
Aktuálně
Zápis do 1. tříd 2018/2019
Veškeré informace k zápisu do 1. tříd naleznete tady
Rozřazení žáků do 6. ročníků

Vážení rodiče,

pro příští školní rok jsme museli trochu upravit pravidla pro přijímání žáků do naší školy. Přijímáme žáky ze ZŠ Mohylova a pochopitelně naše stávající žáky 5. ročníků. Protože máme v letošním 5. ročníku celkem 5 tříd a musíme je všechny rozmístit do budoucích 6. tříd, budeme tedy v září otvírat celkem čtyři 6. ročníky.
Žáci FZŠ Brdičkova obdrží přihlášky od p. uč. třídní.

Zaměření tříd a termíny rozřazovacích testů            Přihláška pro cizí žáky  

 

O pohár města Klatov

V sobotu dne 10. 3. 2018 se taneční skupina DbK, působící na FZŠ Brdičkova, zúčastnila svých prvních závodů O pohár města Klatov.  S choreografií, která nese název James Bond, děti obsadily 2. místo a odvezly si tak své první medaile. Skupinu vede učitelka základní školy Kateřina Žídková. Taneční sezóna se pro děti teprve rozjíždí a čeká je mnoho vystoupení a závodních přehlídek. Kateřina Žídková

A celé vystoupení můžete zhlédnot ZDE

Nebo ZDE

 

Přijeli Vikingové

V pátek 9. března 2018 „připluli“ na replice válečné lodě do naší základní školy dva Vikingové, herci Agentury Pernštejni z Pardubic. Oba se  s našimi žáky 5. - 7. tříd podělili o informace z právního systému vikingské společnosti, z vikingských výprav, představili oděv Vikingů, dokonce vyvrátili mýtus o rohatých přilbách těchto obyvatel severu Evropy. Vikingské válečnictví si vyzkoušeli i někteří žáci naší školy, kteří byli zapojeni do představení. Na závěr nám herci předvedli pravý šermířský souboj. Dětem i učitelům se představení moc líbilo a už se těšíme na další – květnové představení, které nám představí starověký Řím legionářů, gladiátorů a císařů.

 

Vesmírné dobrodružství

Ve středu 14. 3. navštívili žáci 3. B a 3. C Planetárium Praha a výprava do vesmíru začala. Žáci putovali od Slunce až na samotný okraj sluneční soustavy. Cestou potkali a seznámili se všemi planetami i s některými měsíci ve sluneční soustavě. Naučili se poznávat mnohá souhvězdí např. Velký a Malý vůz, Kasiopea, Orion. Po programu děti ještě strávily chvilku času v prostorách Planetária, kde je stálá interaktivn ívýstava vesmírných modelů. Děti byly touto tajemnou výpravou nadšené. Ve škole pak pracovaly na svých vlastních planetárních projektech.                                             Zapsala Helena Bočanová

 

 

On-line
Hosté: 96
Jsme držiteli
odpovud
Může pomoci
treti-rodic